Podsumowanie kongresu

Za nami Jubileuszowy Kongres Polonii Medycznej

12–14 września 2024 r. w Krakowie odbył się Jubileuszowy Kongres Polonii Medycznej – prestiżowe wydarzenie, w którym udział wzięło blisko 1000 medyków polskiego pochodzenia z całego świata. Kongres został zorganizowany z okazji 30-lecia powołania Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych – stowarzyszenia lekarzy polskiego pochodzenia wykonujących swój zawód poza granicami Polski.

To dla nas wielkie święto, wyjątkowe wydarzenie, którego celem jest nie tylko wymiana doświadczeń naukowych i zawodowych, ale także integracja i umacnianie przyjaźni – podkreślała wielokrotnie dr Kornelia Król, prezes Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych.

Kongres był okazją do prezentacji najnowszych osiągnięć naukowych w dziedzinie medycyny, jak również szansą na wzmocnienie relacji między Polakami zamieszkującymi różne kontynenty. Jak podsumowała prof. Maria Siemionow z University of Illinois in Chicago (USA) – największą wartością tego kongresu są spotkania lekarzy z całego świata, nawiązywanie nowych i podtrzymywanie starych kontaktów, a także bardzo ciekawy program naukowy oraz wszystkie imprezy towarzyszące.

 

 

Medycyna – wyścig z czasem

Okazji do spotkań i rozmów podczas Jubileuszowego Kongresu Polonii Medycznej z całą pewnością nie brakowało. Program naukowy składał się z aż 18 sesji i 6 paneli dyskusyjnych poświęconych kluczowym trendom we współczesnej medycynie. Łącznie wygłoszono ponad 90 wykładów. Tegoroczne wydarzenie poświęcone było tematowi „Medycyna – wyścig z czasem”, który został omówiony z różnych perspektyw.

Podczas trzech dni wiedzą i doświadczeniem podzieliły się wybitne osobowości świata nauki, m.in. prof. Jacek Żurada z University of Louisville (USA), wspomniana wyżej prof. Maria Siemionow z University of Illinois in Chicago (USA), prof. Waldemar Priebe z University of Texas (USA) oraz prof. Julian Dobranowski z McMaster University (Kanada). Nie zabrakło również okazji do spotkań z ekspertami działającymi w Polsce, jak np. prof. Henryk Skarżyński ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach czy prof. Marek Zawadzki z Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej.

 

 

Nauka i kultura

Jubileuszowy kongres poprzedziła konferencja prasowa w auli Collegium Novum, po której odbyło się spotkanie z przedstawicielami Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tego samego dnia uczestnicy licznie zgromadzili się w Bazylice Mariackiej na Mszy św., aby wspólnie zjednoczyć się podczas chwili refleksji. Msza św., która wzbogaciła doświadczenie konferencji, odbyła się pod przewodnictwem bp Piotra Turzyńskiego, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. O oprawę liturgii zadbał Krakowski Chór Lekarski. Późnym popołudniem gości wydarzenia powitał w Urzędzie Miasta zastępca prezydenta Krakowa, prof. Stanisław Mazur. Intensywny dzień zakończyło spotkanie z przedstawicielami samorządów lekarskich w siedzibie Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie.

W ramach programu towarzyszącego organizatorzy przygotowali szereg wydarzeń dodatkowych. Inauguracja kongresu miała miejsce w Operze Krakowskiej, gdzie uczestników powitał m.in. prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski. W swoim przemówieniu podkreślił, że Kraków od wieków był uznawany za miasto kultury i nauki, przyciągając zarówno najwybitniejszych artystów, jak i naukowców, w tym również medyków, których dokonania wniosły znaczący wkład w rozwój medycyny. Podczas uroczystej gali Łukasz Smółka, Marszałek Województwa Małopolskiego, wręczył brązowy medal Polonia Minor – Nagrodę Samorządu Województwa – Związkowi Lekarzy Polskich w Chicago. W kolejnych dniach uczestnicy integrowali się w Starej Zajezdni, gdzie spotkanie umilił zespół Golec uOrkiestra oraz grupa Triple L & Valerio Lombardo. Kongres zakończyła gala dinner w Kopalni Soli „Wieliczka”.

Wydarzenie było również okazją do przedstawienia pozazawodowych pasji lekarzy. Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie, we współpracy z Izbą Częstochowską, zorganizowała w ICE Kraków wystawę prac Joanny Medys-Gatti, Błażeja Łojewskiego i Iwony Łyś-Dobradin oraz fotografii laureatów Salonów PhotoArtMedica.

 

 

więcej zdjęć

 

Spotkania Młodych Lekarzy

Nowym elementem tegorocznego kongresu było zaproszenie do udziału w sesjach lekarzy oraz adeptów sztuki lekarskiej (studentów ostatnich lat medycyny). Z myślą o nich przygotowane zostały specjalne panele, podczas których omówiono takie tematy, jak: Początki młodego lekarza za granicą, Dobry mentor w medycynie – nadzieja dla młodych, czy problem dla doświadczonych?, Wyzwania przyszłości - perspektywa młodego lekarza. Udział w spotkaniach był okazją do nawiązania współpracy z przedstawicielami zagranicznych uczelni.

 Z naszej perspektywy jest to pierwszy kongres, w którym młoda generacja lekarzy, czyli jeszcze studenci, rezydenci i młodzi naukowcy, ma szansę spotkać się razem w specjalnie dla nas stworzonej przestrzeni i nawiązać współpracę, która – mamy nadzieję – zaowocuje dalszymi projektami. (…) Kraków to bardzo dobre miejsce na organizację tego typu konferencji. Wydarzenie ma wartość sentymentalną, co w tego rodzaju spotkaniach jest bardzo istotne. Jak ktoś mieszka za granicą, to nie ważne, że jest XXI wiek, to nadal fajnie wrócić do siebie, porozmawiać we własnym języku – podsumował dr Jan Aleksander Kraśko, Sekretarz Polskiego Stowarzyszenia Medycznego na Litwie oraz organizator Komitetu Młodych na Kongresie Polonii Medycznej w Krakowie.

Wyjątkowe spotkanie z lekarzami ze Wschodu

Wśród gości kongresu  można było spotkać aż 178 lekarzy ze Wschodu (z byłych krajów ZSRR), którzy do Krakowa przyjechali na specjalne zaproszenie organizatora. Najliczniejszą grupę stanowili lekarze z Ukrainy. Celem spotkań była integracja pomiędzy lekarzami polskiego pochodzenia z byłych krajów ZSRR a Polonią z całego świata, wymiana doświadczeń i ułatwienie międzynarodowych kontaktów.

Ogromną wartością tego kongresu jest to, że tak wielu ludzi spotyka się w jednym miejscu. Wczoraj ktoś powiedział, że tylu lekarzy na metr kwadratowy, to jest niesamowite, bo każda z tych osób coś ze sobą niesie. Każdy z nas mieszka w innym kraju, ma innych pacjentów i taka wymiana doświadczenia, podzielenie się tym, z czym na co dzień się borykamy, jest bardzo ważne dla nas wszystkich – podkreśliła dr Janina Andrejczuk z Zachodnioukraińskiego Specjalistycznego Centrum Medycznego dla Dzieci we Lwowie (Ukraina).

Jubileuszowy Kongres Polonii medycznej przechodzi do historii. Z jednej strony przyniósł nowe spojrzenie na tematy omawiane podczas paneli i sesji, z drugiej był sentymentalną podróżą, pełną emocji i wzruszeń. Czterodniowe spotkanie pozwoliło na nawiązanie nowych i zacieśnienie dotychczasowych kontaktów, dało nadzieję na owocną współpracę międzynarodową i pokazało, jak ważne jest wzajemne wsłuchiwanie się w potrzeby.

 

Organizatorami wydarzenia były Fundacja Polonii Medycznej i Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych. Biuro organizacyjne prowadziła firma Targi w Krakowie PCO&DMC.

Patronat nad Kongresem objął Senat RP i Pani Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska.

Partnerami Kongresu byli m.in. Marszałek Województwa Małopolskiego, Prezydent Miasta Krakowa oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Partnerem farmaceutycznym były Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A.

Kongres  finansowo wspierali: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Senat RP.