Kraków i Małopolska

Coś o Krakowie...

Kraków to jedno z najpiękniejszych polskich miast, odwiedzane co roku przez miliony turystów z całego świata. Założony ponad tysiąc lat temu, był stolicą Polski do początku XVII wieku. Dzięki swobodnie meandrującej Wiśle, Zamkowi Królewskiemu na Wawelu i urokliwemu rynkowi - Kraków postrzegany jest przez wielu turystów jako miasto magiczne. Wizyta w Krakowie to spotkanie z najwspanialszą epoką w historii Polski. Stare Miasto wraz z Wawelem i dzielnicą Kazimierz zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku.

W Krakowie nie sposób się nudzić. Każdy - niezależnie od wieku i zainteresowań - znajdzie tu coś dla siebie. Interesujesz się historią? Kraków ma szeroką ofertę muzeów, np. Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Podziemia Rynku i oczywiście Zamek Królewski na Wawelu. A może interesuje Cię sztuka? Wpadnij na dawkę nowoczesnej interpretacji do MOCAK-u. Jeśli jednak pragniesz chwili relaksu w towarzystwie pysznego jedzenia, wybierz się na Stare Miasto lub Kazimierz. Z pewnością się nie zawiedziesz!

1.png [3.54 MB]

2.png [3.33 MB]

3.png [2.54 MB]

4.png [3.43 MB]

 • Prąd
  230V - Gniazdka elektryczne są zazwyczaj okrągłe z dwoma bolcami. Aby uniknąć kłopotów, zalecamy zakup uniwersalnego adaptera podróżnego przed wyjazdem.
 • Waluta
  Walutą narodową w Polsce jest złoty (PLN/zł). Wiele miejsc może akceptować euro lub dolary, ale bankomaty i kantory można znaleźć w całym kraju. NIE AKCEPTUJEMY CZEKÓW!
 • Język
  Język polski jest językiem ojczystym i urzędowym w Polsce. Angielski, choć nie jest językiem ojczystym, jest jednym z najczęściej używanych języków w Polsce.
 • Ważne numery
  112 to europejski numer alarmowy. W Polsce połączenia z numerem 112 odbierane są przez Straż Pożarną, Policję i Pogotowie Ratunkowe.

Czym do nas dotrzeć?

 • Samolotem
  Kraków jest doskonale skomunikowany ze stolicą - Warszawą, Europą i całym światem. Bezpośrednie połączenia dostępne są z wielu europejskich miast do Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice oddalonego o około 15 km od centrum miasta).
 • Samochodem
  W Krakowie krzyżuje się wiele dróg krajowych i autostrad, między innymi A4 biegnąca bezpośrednio od granicy z Niemcami.
 • Pociągiem
  Miasto oferuje także dogodne bezpośrednie połączenia kolejowe z innymi miastami w Polsce (Warszawa, Wrocław), a także Berlinem, Budapesztem, Bukaresztem, Hamburgiem, Pragą, Wiedniem i Żyliną.

Mapy komunikacji do pobrania:

 • Transport Publiczny w Krakowie - Mapa 3.39MB, png
  Pobierz
 • Krakowskie Centrum Komunikacyjne - Dworzec Główny - Mapa 1.18MB, png
  Pobierz

Informacje o Wizie

Polska jest członkiem Unii Europejskiej i uczestniczy w układzie z Schengen, dlatego obywatele krajów strefy Schengen i UE nie potrzebują wiz. Istnieje kilka innych krajów spoza UE i strefy Schengen, które również nie wymagają wiz do Polski ze względu na umowy o ruchu bezwizowym. Więcej informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych https://www.gov.pl/web/diplomacy/visas oraz na stronie Komisji Europejskiej https://home-affairs.ec.europa.eu/policies/schengen-borders-and-visa/visa-policy_en.

Uczestnicy, którzy potrzebują wizy do Polski, powinni ubiegać się o nią w Ambasadzie RP lub Konsulacie RP w swoim kraju.

Należy pamiętać, że dokument podróży (paszport) powinien być:

 • ważny przez co najmniej trzy miesiące od planowanej daty opuszczenia strefy Schengen,
 • zawierać co najmniej dwie puste strony,
 • został wydany w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach procedura ubiegania się o wizę może potrwać kilka tygodni. Jeśli potrzebujesz listu potwierdzającego, skontaktuj się z biurem konferencji.